inkomotininews@gmail.com

Νέες διακρίσεις από τους ποδηλάτες του "Θράκα Ιππέα"!

Η συμμετοχή της Κομοτηνής στα ποδηλατικά δρώμενα της Βορείου Ελλάδος συνεχίστηκε, με την παρουσία του Π.Σ.Κ. "ΘΡΑΚΑ ΙΠΠΕΑ" στην 1η ανάβαση Λαϊλιά , με εξαιρετικές διακρίσεις.

Πιο συγκεκριμένα, ο...
...αθλητής  Σκαπαριώτης Αθανάσιος κατέκτησε την 2η θέση στην κατηγορία 40+ και ο Ράντος Μιχάλης κατέκτησε την 3η θέση στην κατηγορία 50+.

Ο αγώνας διοργανώθηκε από τον  Αθλητικό ποδηλατικό σύλλογο Σερρών «Μαχητής», σε συνεργασία με τον Δήμο Σερρών και την ομάδα «Bike Riders serres team», την Κυριακή 13 Οκτωβρίου 2013.

Η διαδρομή ήταν ιδιαίτερης δυσκολίας λόγω των εξαιρετικά μεγάλων κλίσεων που έφταναν σε κάποια σημεία την κλίση των 17%, ενώ η μέση κλίση ήταν 8% και τα τελικά υψομετρικά έφτασαν τα 1520 μέτρα σε μια απόσταση 25χλμ. Η εκκίνηση δόθηκε στο Δημαρχείο Σερρών και ο τερματισμός έγινε στο ορειβατικό καταφύγιο Λαϊλιά Σερρών. Ιδιαίτερη μνεία να δοθεί και στις προσπάθειες των υπόλοιπων αθλητών που πραγματικά έδωσαν τον καλύτερο εαυτό τους καθώς και στους συνοδούς για την συμπαράσταση τους.